^

Zdraví

Ibuprofen pro menstruační bolest

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.04.2020
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Velký zázrak mateřství pro ženy souvisí s potřebou vydržet měsíční oddělení endometria - děložní sliznice, doprovázené krvácením. Téměř každý z nich v období menstruace zažívá jedno nebo druhé nepohodlí: od mírné malátnosti, podrážděnosti, ospalosti k bolesti, někdy závažné. Dysmenorea je nejčastější menstruační stížnost. [1] Bolest obvykle začíná několik hodin před krvácením a trvá od 32 do 48 hodin. [2],  [3] Podle zprávy WHO je výskyt 1,7-97%. [4]

Zmírňuje bolest pomocí antispasmodik a analgetik. Účinné při menstruaci ibuprofenu.

Ibuprofen je široce používané nesteroidní protizánětlivé léčivo (NSAID), které je dostupné jak na předpis, tak i na přepážce. Ibuprofen je považován za jeden z nejbezpečnějších NSAID a je obecně dobře tolerován. [5]

Ibuprofen je nejčastěji používaným a nejčastěji předepisovaným NSAID. [6],  [7] To je neselektivní inhibitor cyklooxygenázy-1 (COX-1) a cyklooxygenázy-2 (COX-2). [8] Přestože jeho protizánětlivé vlastnosti mohou být slabší než některé jiné NSAID, hraje důležitou analgetickou a antipyretickou roli. Jeho účinek je způsoben inhibičním účinkem na cyklooxygenázy, které se podílejí na syntéze prostaglandinů. Prostaglandiny hrají důležitou roli při nástupu bolesti, zánětu a horečky. [9]

Indikace Ibuprofen pro menstruaci

V jakých případech bych se měl uchýlit k ibuprofenu? S mírným stupněm algomenorrhea se můžete obejít bez anestézie, ale průměrná a obzvláště těžká bolest bolesti u žen s těžkými bolestmi v dolním břiše, dolní části zad, nevolnosti, zvracení, její zpracovatelnost je výrazně snížena, dokonce i případy mdloby jsou známy.

OTC ibuprofen je užitečný při léčbě menších bolestí a bolestí, snižování horečky a zmírňování příznaků dysmenorey. [10], [11

S tímto zdravotním stavem se doporučuje užívat ibuprofen, zmírní bolestivé období, zmírní bolesti břicha.

Stejně jako všechny nesteroidní protizánětlivé léky i lék mírně ředí krev, takže při užívání je vaše období hojnější. Malá dávka zpravidla nepředstavuje ohrožení zdraví ženy, obecně se množství vylučované krve nezvyšuje.

Pokud je intenzita výboje příliš vysoká, pak není vhodné situaci zhoršovat jejím přijetím, je lepší zvolit jiný prostředek.

Formulář vydání

Existují různé lékové formy ibuprofenu: potahované tablety a šumivé, ve vodě rozpustné, tobolky, suspenze, sirup, injekce, gely, masti, krémy pro vnější použití.

Farmakodynamika

Ibuprofen označuje NSAID - derivát kyseliny propionové, inhibuje syntézu mediátorů bolesti a zánětu, snižuje teplotu. Kromě menstruační bolesti odstraňuje příznaky zubů, svalů, kloubů, chřipky a chladu. Ibuprofen byl lepší než placebo, aby zmírnil menstruační bolest. [12] Inhibitory cyklooxygenázy snižují uvolňování menstruačních prostanoidů, což je doprovázeno snížením hyperkontraktivity dělohy. [13]

Farmakokinetika

Je prakticky nerozpustný ve vodě s hodnotou pKa 5,3. Při perorálním podání se dobře vstřebává; Vrcholné sérové koncentrace jsou dosaženy 1–2 hodiny po perorálním podání. Je rychle biotransformován s poločasem v séru 1,8 až 2 hodiny. Lék je zcela vylučován 24 hodin po poslední dávce a je vylučován v důsledku metabolismu. [14] Lék se více než 99% váže na proteiny, je značně metabolizován v játrech a prakticky se nevylučuje z těla. 

Navzdory vysokému stupni vazby na plazmatické proteiny (90–99%) by se dávka perorálních antikoagulancií a perorálních hypoglykemických látek neměla měnit. Více než 90% podané dávky se vylučuje močí ve formě metabolitů nebo jejich konjugátů, hlavní metabolity jsou hydroxylované a karboxylované sloučeniny. [15]

Používejte Ibuprofen pro menstruaci během těhotenství

Ibuprofen je kontraindikován v těhotenství. Po dobu až 20 týdnů může dojít k potratu a ve třetím trimestru může dojít k poškození ledvin a uzavření arteriálního kanálu u plodu. [16]

Kontraindikace

Ibuprofen nelze použít s přecitlivělostí na jeho složky. Je také kontraindikován u lidí s žaludečními a dvanácterníkovými vředy, gastrointestinálním krvácením, závažným poškozením srdce, ledvin a jater.

Vedlejší efekty Ibuprofen pro menstruaci

Vedlejší účinky jsou minimalizovány užitím minimální účinné dávky v krátkém čase. To odpovídá potřebám úlevy od menstruační bolesti. Pokud je to nutné, vezměte léčbu delší dobu, mohou nastat následující jevy:

  • anémie
  • kopřivka, otoky;
  • tachykardie;
  • bolest hlavy;
  • žaludeční nevolnost, nevolnost, zvracení, průjem, plynatost, exacerbace gastritidy jsou stále nejčastějšími vedlejšími účinky. [17]
  • nesprávná funkce jater (může zřídka způsobit klinicky závažné a závažné akutní poškození jater) a ledvin.

Dávkování a aplikace

Ibuprofen se pije po jídle po dobu 3 dnů s horečkou a ne více než 5 dnů, aby se odstranila bolest. Tablety nežvýkejte, pijte hodně vody.

Odhadovaná dávka potřebná k úlevě od menstruační bolesti je 2 tablety (200 mg) každé 4 hodiny. [18]

Předávkovat

Použití dávky výrazně vyšší, než je doporučené, vede k předávkování. Projevuje se jako zhoršení pohody: nevolnost, zvracení, letargie, tinnitus, bolesti hlavy, snížený tlak. [19]

Gastrointestinální (GI) toxicita. Žaludeční krvácení může při dlouhodobém používání postupovat k erozi, ale obvykle je reverzibilní. U vnímavých lidí mohou postupovat k peptickému vředu. [20]Závažnost vedlejších účinků z gastrointestinálního traktu se může lišit od dyspepsie po život ohrožující krvácení v horním gastrointestinálním traktu nebo prasknutí viscerálního orgánu. Mezi příznaky patří nauzea, zvracení, dyspeptické symptomy a bolest břicha. [21]

Renální selhání bylo popsáno u lidí, kteří užili terapeutické i supra-terapeutické dávky ibuprofenu. [22], [23]

Akutní předávkování ibuprofenem, které způsobuje toxicitu pro centrální nervový systém (CNS), není neobvyklé, zejména při masivním jídle, více než 400 mg / kg. V prospektivní populační studii předávkování ibuprofenem byla deprese CNS druhým nej klinickým příznakem po gastrointestinálních poruchách ve 30%, ale příznaky byly mírné. [24] V jiné studii byla u 10% pacientů zaznamenána deprese CNS. 

Metabolická acidóza s vysokou anionovou mezerou je nejčastější hlášenou abnormalitou, ke které obvykle dochází po masivním jídle. [25],  [26]  Předpokládá se, že toto je v důsledku nahromadění kyselých metabolitů ibuprofenu, akutního selhání ledvin a / nebo laktátové acidózy z záchvatové aktivity. Apnoe z respirační deprese může vést k doprovodné respirační acidóze.

Trombocytopenie se často vyskytuje po předávkování ibuprofenem. [27] Trombocytopenie, sekundární imuno zprostředkovaná trombocytopenie, trombotická trombocytopenická purpura a hemolyticko-uremický syndrom při užívání ibuprofenu. [28], [29]

Vzhledem k těmto příznakům je třeba provést výplach žaludku, absence pozitivní dynamiky vyžaduje záchranný zásah.

Interakce s jinými léky

Ibuprofen není kombinován s aspirinem a jinými nesteroidními protizánětlivými léčivy. Používají se opatrně spolu s diuretiky, látkami snižujícími krevní tlak, srdečními glykosidy, lithiovými přípravky a chinolonovými antibiotiky.

Použití volně prodejných léků obsahujících aspirin, acetaminofen, ibuprofen, naproxen nebo ketoprofen může zvýšit riziko hepatotoxicity a gastrointestinálního krvácení u lidí, kteří konzumují tři nebo více alkoholických nápojů denně. 

Ibuprofen může zhoršit těžké astma.[30]

Podmínky skladování

Droga je uložena na místech obvyklých pro léčiva, tj. Pro děti potemnělé a nepřístupné, s teplotou místnosti nepřesahující 25 ° C.

Skladovatelnost

Ibuprofen v pevné formě je vhodný po dobu 3 let, otevřené lahvičky sirupu a suspenze - 6 měsíců.

Analogy

Analogy se nazývají jednorázové léky. Mohou mít stejnou účinnou látku a mohou se lišit. Při menstruaci lze ibuprofen nahradit léky s následujícími názvy: nurofen, ibunorm, faspik, maxikold, paracetamol.

Recenze

Mnoho žen, které během menstruace trpí bolestí, používá ibuprofen. Podle jejich recenzí pomáhá v obtížných kritických dnech vykonávat každodenní funkce v práci i doma. Kromě úlevy od bolesti vám poradí, abyste se poradili s gynekologem a zjistili příčiny tohoto jevu, protože za tím mohou být skryta různá onemocnění v pánevních orgánech.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Ibuprofen pro menstruační bolest" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.