^
A
A
A

Slavné „mužské“ tablety zhoršují zrak

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.04.2020
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

11 February 2020, 17:36

Sildenafil, lépe známý jako Viagra, se používá ke zlepšení erektilní funkce u silnějšího sexu. Tento lék je velmi populární, což lze vysvětlit jeho účinností a mimořádně vzácnými vedlejšími účinky. Vědci však zpochybnili poslední výhodu. Zejména oftalmolog z Turecka Junate Kararslan uvedl, že u některých pacientů způsobuje Viagra problémy s orgány vidění. [1]

Dr. Kararslan tvrdí, že porušení způsobená drogou ztěžuje řízení automobilu a provádění některých profesionálních úkolů. Vědci se domnívají, že je třeba mluvit o takových nepříjemných pravděpodobných účincích, aby si pacienti byli vědomi možných rizik a včasných opatření.

Lékaři říkají, že vizuální problémy po užití drogy mohou narušovat po dobu 3 dnů.

Málokdo ví, že na začátku byl sildenafil vytvořen jako lék na hypertenzi. Odborníci si však všimli, že tento lék má výrazné vazodilatační vlastnosti a schopnost držet mužskou erekci po dlouhou dobu . Účinek přípravku Viagra trvá v průměru asi pět hodin. Při použití doporučeného množství léků dochází k vedlejším účinkům ve formě bolesti hlavy pouze v ojedinělých případech.

Co nyní vědci říkají o vedlejších účincích této drogy?

Lékař z Turecka uvedl, že za dobu své praxe se k němu již 17 pacientů přiblížilo a vyjádřilo stížnosti na poškození zraku: rozmazané „obrázky“, fotocitlivost a změnu vnímání barev . Například některé naznačují zvýšený jas barvy, zvýšení červených a zelených tónů v obrázku.

Při sběru anamnézy lékař zjistil, že všichni tito muži vzali Viagru před několika dny v dávce asi 100 mg. Poruchy zraku byly detekovány ihned po nástupu léku a pokračovaly v rušení po dobu tří dnů. Někteří pacienti považovali za nemožné řídit tento stav. [2]

Vědci analyzovali situaci a dospěli k závěru, že tato porušení mohou být výsledkem dlouhodobého štěpení a vylučování sildenafilu z těla. Protože muži neužili nejmenší doporučenou dávku, byla jeho eliminace poněkud zpožděna. Kromě toho, jak odborníci poznamenali, vedlejší příznaky mohou často narušit ty, kteří užili lék poprvé. [3]

Lékaři doporučují: neměli byste okamžitě pít maximální doporučené množství léku: je vhodné zahájit léčbu postupně a zvolit optimální dávku pro sebe. A ještě lépe - nejprve se poraďte se svým lékařem, který vám předepíše nejvhodnější léčebný režim.

Tento problém je podrobně popsán ve vědecké publikaci Frontiers in Neurology .

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.